Mýtické breberky

11. may 2011 at 12:37 | Šílená Bruneta P =) |  Úvahy
Zdravím štěňata! Mám zde pro Vás něco, o čem uvažuji už nějakou tu dobu.
Jak jistě víte, jsem vášnivá čtenářka fantasy knih, a hltám jednu za druhou. To má na svědomí to, že málokdy jsem ráda, sama ve svém pokoji bez přátel. A tak se ubírám do jiného světa, přemýšlím nad různými věcmi, nebo se snažím v hlavě vytvořit svůj vlastní příběh. Nikdy jsem však nápad na fantasy povídku nepřenesla na papír, což mě celkem mrzí. Byla bych ráda, kdyby ty souboje a dobrodružství nezůstaly jen v mé hlavě.
Asi v neděli odpoledne jsem si psala s Monicou, a volala na skypu s The. S oběma jsem probírala to podobné téma. Snažila jsem se s oběma dívkami přijít na něco, co by dávalo logické vysvětlení.A pak mě napadlo, že bych o tom mohla něco málo sepsat.
Jedná se vlastně o pravděpodobnost života mýtických bytostí na naší planetě. Jestli si je lidé jen tak vymysleli, a nebo měli nějaký podklad pro svoje příběhy. Některé bytosti najdeme dokonce i v jiných kulturách zobrazovány velice podobně. Ale teď už se přesuneme k celému článku.viděli jste, slyšeli jste, četli jste někdy o mýtických stvoření? Ovšem, kdo by o nich nečetl. spatřit je či slyšet už je úplně o něčem jiném. Ale pozastavili jste se někdy nad tím, jestli by zrovna TATO bytost mohla žít, nebo třeba jestli TATO bytost již vymřela? Já ano a to velice často. Díky všem různým fantasy knihám mám dostatek živé fantasie, která ve mě stále žije a čeká, až se bude moci zachytit o nějakou myšlenku, či nějaký nápad.
Jak z mých slov nejspíše vyplynulo, mýtická stvoření se objevují především v žánru fantasy.
Kdyby někdo nevěděl co to je (což velice pochybuji): Fantasy se druh žánru, který se obvykle odehrává v jiné zemi. Celkem často tam neplatí zákony fyziky, a všude se potulují malí roztomilí tvorečkové, jako jsou draci, elfové, obři, skřeti, trpaslíci, zombíci, alfové (o těch se dozvíte v knihách Trpaslíci, Válka trpaslíků a Pomsta trpaslíků) a samozřejmě různí čarodějové. Teď ale zpátky k věci.
Ne všechny bytosti které jsem zde vypsala jsou mýtické, ale stejnak je sem zahrnu.
Breberky první - Draci
Draky zná nejspíše každá z nás. A kdo nezná, tak ten je na tom dost špatně. Co o nich víme? Jsou velcí, chrlí oheň a v některých příbězích používají magii. Někdy jsou to vážné moudré bytosti, někdy nesnáší lidi a někdy jsou s nimi spojenci. Jejich tělo se skládá z šupin, velkých zubu (na ty bacha), drápů, křídla a toho ostatního. Fajn. A dál?
Myslíte, že by si lidé sami vymysleli nějaké stvoření, bez jakýchkoli podkladů? Je to možné, lidská fantasie nemá mezí, ale mě osobně to moc pravděpodobné nepřijde. Je velice zvláštní, že dračí podobu vyobrazují různé civilizace, které se nemusely časově shodovat, a které se nejspíš vůbec nikdy (!!!) nesetkaly, skoro stejně. Možná to někomu divné nepřijde, mě však docela ano. Další věc - draci by přece měli žít v horách, no ne? A kde je Čína, která má draka jako symbol? Samozřejmě za horami. Já být drakem, skryju se v těch nejvyšších horách, jaké bych našla. No... a Čína je za Hymaláji. Náhoda?
Je taky zvláštní jejich podobnost s dinosaury. Že by chybějící článek?
Podle mého draci buď stále žijí, někde schovaní hluboko v horách, kam člověk nemůže, a nebo žili a byli vyvražděni. Monicu také napadlo, že se o nich mohlo někomu zdát, sen vyprávěl dál a dál až se stala z draků legenda. Tyto tři možnosti mi celkem smysl dávají, co myslíte vy?
(Zdroj - Tu - )
Breberky druhé - Elfové
Ehm... ano, tady i já musím uznat, že by bylo naprosto nelogické a nesmyslné, kdyby elfové opravdu žili. (A to už je fakt co říct)
Kdyby opravdu někdy mohli existovat, věděli bychom o nich. Řekla bych, že skupinka lidí s nádhernými rysy, vztahem k přírodě a magií by se v našem světě jen tgak neschovala. A co se o nich může vědět?
Vyšší ladné bytosti s dlouhým životem, špičatými uši a talentem na naprosto všechno. Nesmím zapomenout také na magii.
Co jsem se bavila s The, říkala jsem jí, že by jsme se museli buď vyvinout mi z nich, nebo oni z nás. Řekla bych, že tady už je pravděpodobnější to že oni z nás, jelikož kdyby oni měli (pro ně) tak neschopné potomky, byla by to hodně velká smůla.
Naše rasa a ta jejich by nejspíše ani nemohly žít vedle sebe. V přírodě i v životě vždycky vyhraje ten silnější. A i když my jsme, jak řekla The, přizpůsobivější, nemyslím si, že by jsme zrovna MY přežili.
V některých příbězích jsou elfy myšlené bytosti přírody. Myslím, že tím míní něco jako víly živlů.
Breberky třetí - Trpaslíci
Stejně jako u elfů mi i tito pidižvíci nepřijdou moc věrohodní.
O trpaslících je známo, že jsou mistry svého umění. Mají velké nadání na broušení diamantů, hloubení štol, kovářství, otesávání kamenů a všeho možného. Určitě jako každý národ má svoje bohy, a umí až moc dobře a nebezpečně máchat sekerou okolo sebe. Ve většině případů pokosí všechno, na co přijdou. Jsou malí, chlupatí, vousatí a jejich zboj do boje bývá velice pevná. Jo... a žijí v horách nebo v podzemí.
Někoho by mohlo napadnout, že mezi námi trpaslíci žijí - liliputi. Ti však mají genetickou vadu a rozhodně nejsou tak chlupatí.
Už u elfů jsem napsala, že by nemohly tyto dva národy žít vedle sebe. Proto si totéž myslím o trpaslících.
Breberky čtvrté - Upíři
S upíry se v poslední době setkáváme všude- ve filmech, v knihách, na tričkách a jiných fan věcí. Upíři jsou bytosti, které se hlavně v posledních pěti letech zalíbily spisovatelům. Máme zde například Stmívání, Školu noci, Upíří deníky, a tak dále, a tak dále.
Upíři jsou bytosti hodně staré a známé. Nejsou živí, ani mrtví. Jsou nesmrtelní, mají dlouhé špičaté zuby, jsou krásní, pijí krev naprosto nesnesou sluneční světlo, kříže, svěcenou vodu, stříbrné kulky, a česnek s kůly. Už ve středověku se jich lidé báli, dělali všechno pro to, aby je vymítili, ale i přes to si o nich vyprávěli fantastické příběhy. Příklad je třeba starý román Dracula.
S upíry se prakticky setkáváme skoro každý den. Ale ne s těmi, kteří Vás vysajou až do dna, až z Vás zbude seschlá rozinka. Ne. Existují energetičtí upíři, kteří Vám nevědomky, anebo úmyslně vysávají z těla energii. To je podle mě myslím všechno.
Breberky páté - fauni, přírodní víly a čarodějové
U faunů mi to moc reálné nepřijde. Nejspíše by jste museli, jak řekla Monica, zkřížit ženskou s kozlem. A to by byl fakt náročný porod...
U přírodních víl si zas tak jistá nejsem a pořád váhám. Ale nejspíše se přikloním na stranu ANO. Proč? Nevím, ale v lese se cítím tak... zvláštně... Dále se o tom píše v různých knížkách (které ale nejsou fantasy)
A poslední máme čaroděje. Tak pokud se zrovna nepočítá meditace, telekineze, zahrávání si s duchy a nějaká ta přírodní magie, naprosto je vylučuji.
Co myslíte Vy? Jaká je podle Vás pravděpodobnost života draků? Jak na Vás působí elfové? A co trpaslíci? Setkali jste se někdy s upírem? Máte zkušenosti s přírodní magií?
Jaký je Váš názor?
 

3 people judged this article.

Comments

1 Kate Kate | 18. may 2011 at 21:37 | React

Zajímavý nápad, .Já, fantasy moc moc ráda nemám, ale je pár knih které se m líbili, např. Školu Noci mám fakt ráda pořád čtu další díly (taky se mi líbili třeba třeba Narnie, HP). Na fantasy mi tak trochu vadí vymyšlenej nereálnej svět..elfové, kouzla, víly, draci..-možná si to nechci představovat nebaví mě vymýšlet jiný světy. Ale když se tyto knihy někomu líbí,tak proč ne ;) Když jsem byla menší draci se mi líbili, jsou zajímavý. Trpaslíky jsem brala hlavně v pohádkách. Já na nadpřirozený bytosti nevěřím- ale možná je to tím že nechci. Každej má rád  knihy a jestli se ti fantasdy líbí, a baví tě určitě bys povídku měla zkusit napsat :)

2 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 24. may 2011 at 18:04 | React

Tak přecejenom je tu článek. :D a pěkný.

No jo, fauna už jsme řešili, ale podle mě to tak nelogické není. Vyzkoušel to snad někdo? Právěže ne, bůh ví. Elfy nekomentuju. (Jen připomínám, jak jsme se nad nimi rozplývaly na facebooku :D Tak mě napadá, nechám si zašpičatit uši a bude ze mě elf-pózer. :) )

Na draky a víly věřím, s vílami se dá jako s vyššími energiemi prý hovořit či je cítit, stejně jako andělé. A když je v tolikati kulturách nalezen drak, musí to mít pravdivý základ.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement