Bůh, nebo evoluce?

3. may 2011 at 14:39 | Šílená Bruneta P =) |  Úvahy


Jak jsem se k tomuto tématu dostala? Jednoduše… jednou za čas si vyhlídnu nějaký ten článek na Krásné, a přečtu ho i s komentáři. Článek byl o posmrtném životě. Vím, že to nemá s touto úvahou nic společného, ale právě v komentářích tohoto článku mě napadlo toto téma na psaní. Dívky, jež tam komentovali psali, že Bůh nás miluje všechny stejně. A i přes důkazy Evoluce se na světě stále najde pár milionů lidí, kteří jsou věřící. Takže… Bůh, nebo evoluce?
Více v celém článku.

Toď otázka, že?

Starý jako… vykopávka?
Evoluce. Copak se Vám při tomto pojmu vybaví? Dinosauři, opice, či jeskynní muži? Jistě, všechny tyto věci do evoluce patří. Je to vlastně dlouhodobý proces, trvající od první živé buňky (nebo toho, co to tehdy bylo) až do této doby.
Pro dobro evoluční teorie máme mnoho důkazů - archeologické a paleontologické nálezy, ukrývající se mnohdy hluboko v zemi. Důkazy o životě v pravěku máme až do Archaika, jednoho z nejstarších období země. Všude po internetu a v knihách najdete, že se začal formovat život. Přijde mi však divné, že by se život zformuloval jen tak z ničeho, či úplnou náhodou. Proto je vznik života stále teorií.
Přiletěl z Vesmíru
Jedna z teorií praví, že život (nejjednodušší buňka - organismus) se dostal na Zem na jednom z meteorů, které v té době velmi často padali na naší planetu.
Směs prvků
V tehdejší době byla atmosféra, a vůbec celá naše planety tvořená všemožnými prvky a plyny. Někteří se domnívají, že život vznikl směsicí některých "chemikálií" a prvků.

Z těchto dvou možností mi přijde pravděpodobnější ta první… ale já nejsem vědec, že =).

A Bůh řekl Noemovi…
Připusťme teď na chvíli, že Bůh opravdu existuje. Takže tedy - Bůh za šest dní stvořil planetu Zemi, zvířata, rostliny, člověka a poslední sedmý den - v neděli - odpočíval. Prvními lidmi byli Adam a Eva. To známe každý. Žili v Ráji, a leč přes Bohovo varování, Eva si za hadovo lákání utrhla ze stromu jablko, a po ochutnání byli jak ona, tak její druh Adam vyloučeni z Ráje.
Bůh by měl mít podle všeho syna - Ježíše, který byl ukřižován. Mě však přijde, že někteří lidé se modlí k Ježíšovi, jako by byl on sám Bůh. A ne jeho otec. Avšak, kdyby byl Bohem Ježíš, nemohl by vytvořit celý svět a jeho obyvatele.
A pokud tedy Bůh opravdu existuje… proč nás, jeho děti, zasypává tolika zkouškami? Co jsme provedli tak hrozného, že musíme čelit válkám, přírodním katastrofám a nemocem? Snad všichni si pamatujeme na příběh známý jako Noemova archa. Bůh zničil vesnice Sodomu a Gomoru, a jelikož k sobě lidé navzájem chovali velmi ošklivě a ve světě převládala zloba a nenávist, rozhodl se, že potrestá lidstvo Velkou Potopou. Noe měl za úkol postavit obrovské plavidlo - archu, do níž se vešla jeho rodina, a ze všech zvířat na světě dva zástupci. Jen ryby a ptáky nechal volně. Ryby se neutopí, a ptáci umí létat.
Tento příběh je jen pověst, avšak mnoho lidí na ní věřím, a dokonce i vědci hledají důkazy, které by ji potvrdily. Byla to jedna z velkých zkoušek lidstva. Jsme snad jeho rybičky v akváriu?
Za všechny ty věci - potopy, zemětřesní, nemoci a ostatní katastrofy si můžeme sami. Lidstvo je vychytralý druh, toužící po majetku, bohatství a po pomstě. Lže, zničí všechno na co přijde a udělá všechno pro to, aby dosáhl toho, co chce. Třeba se nám takhle jen Bůh odvděčuje za všechny ty hříchy…

A co takhle dohromady?
A co kdyby tady byly obě možnosti? Bůh, i evoluce? Co když Bůh prostě jen stvořil Zemi, první buněčný organismus a pak nechal vše, aby si šlo vlastní cestou? Podle mě by to bylo nejlepší řešení - takový kompromis.
Avšak náboženství a evoluce se sami sobě navzájem vyvrací. Já sama jsem pro evoluci, ale obdivuji církev a věřící za to, že i když je tolik lidí odvrhlo a našlo se tolik důkazů pro evoluci, stále vydrží si mlít svou.

Co si o tom myslíte Vy? Jste spíše pro Boha, nebo evoluci? A proč? Za názor budu jedině ráda. =)
 

1 person judged this article.

Comments

1 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 3. may 2011 at 19:34 | React

Pěkně napsané, rybky v akvárku mě pobyvily. :-)

2 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 3. may 2011 at 19:40 | React

Jakožto jsem byla vychovávaná jako křesťanka, měla bych hájit Boha, ale to víš, moje hlava začala taky myslet a všecko se jí jentak nezdálo. Otázkou odkud přišel život jsem se nepřímo zabývala, taky by mě zajímala pravda. Ale 5 miliard let na vznik Sluneční soustavy i života se mi zdají ve vesmírném měřítku času, moc krátké, že by tohle všecko za tak rychlo? Myslím, že něco vyššího rozhodně je. Ať už je to jen nějaká Energie Vesmíru, nějaký duch, který je všude ve všem a vždy, či nějaký Bůh. Nenazývala bych to ale  Bohem, spíš vyšší mocností. Samotné označení Bůh i to, jak je křesťanství prezentováno a víra v něj mi přijde egoistické. Něco nad tím bude, ale to něco tomu všemu jen napomohlo, a dál tvořila příroda sama. :-)

3 Romi Romi | Web | 3. may 2011 at 20:30 | React

zajimavy

4 Babu Babu | Web | 3. may 2011 at 21:47 | React

Zajímavý článek, hezky vše shrnul. Já osobně jsem zastáncem názoru, že Bůh na začátku vše stvořil, ale pak to nechal jít vlastní cestou. Věřím, že má moc zasáhnout a že tak někdy činí, ale jen On ví podle jakého klíče.
A otázka Ježíše je také složitá. Vnímám jej jako silného muže, osobnost hodnou obdivu, prostě někoho, kdo rozhodně vybočoval nad průměr. Ale pořád jen jako člověka. Je možné, že jeho Bůh pověřil, aby šířil víru a ukázal lidem cestu, ale nevím. No a tolik asi k mému názoru :)

5 papája papája | Web | 17. october 2011 at 20:51 | React

[2]:: souhlasím. mám stejný názor, není to ale křesťanství ;-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama